Akce Východočeské pobočky České botanické společnosti v roce 2024




1. 11. - Shrnutí botanické sezóny 2024 ve východních Čechách
Prezentace významných nálezů, botanických akcí a určování herbářových položek.
Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta UHK, 16 hodin.

Zhodnocení botanické sezóny se konalo 1. 11. 2024 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové. Akce se zúčastnilo 15 zájemců a 8 online. O ekologii vegetace bahnitých náplavů na dolním Labi hovořil Jan Čuda. Prezentace zajímavých nálezů a botanických akcí promítli Jan Doležal, Michal Vávra, Romana Prausová a Věra Samková. Poté se prohlížely živé rostliny, které přinesl Michal Ducháček, a určovaly se donesené herbářové položky (vs)



28. 9. - Znovu do arboreta Žampach
Dendrologická exkurze do zámeckého parku v Žampachu se uskutečnila 28. září 2024. Parkem nás provedl Ing. Zdeněk Blahník, který pro východočeskou pobočku České botanické společnosti vedl již 25. exkurzi. Do nejbohatšího parku ve východních Čechách se přišlo podívat 20 zájemců. Viděli jsme i velice vzácné dřeviny např. Wollemia nobilis, Fraxinus xanthoxyloides, Cedrela sinensis, Planera aquatica. (vs)



7. 9. - Botanická exkurze na náplavy řeky Orlice u Štěpánovska
ve spolupráci s Botanickou sekcí NATURA Hlinné

V sobotu 7. září 2024 proběhla botanická exkurze zaměřená na průzkum vybraných náplavů řeky Orlice mezi Štěpánovskem a Petrovicemi nad Orlicí. Exkurze se zúčastnilo celkem 17 botaniků včetně vedoucího Honzy Doležala z rychnovského muzea.
Na náplavech jsme pozorovali jak původní druhy rostlin, tak i spoustu zajímavých neofytů, jejichž semena se do volné přírody dostávají například se splaškovou vodou. Z vzácnějších původních druhů jsme mohli vidět Elatine triandra, Cyperus fuscus a Leersia oryzoides, z neofytů pak Echinocystis lobata, Eragrostis albensis, Physalis peruviana, Salvia hispanica a Verbena bonariensis. (jd)



13. - 16. 6. - Floristický minikurz na Hořicku
Floristický minikurz na Hořicku Ve dnech 13. – 16. června 2024 se uskutečnil floristický minikurz na Hořicku. Kurzu se zúčastnilo 28 zájemců (studentů, učitelů, amaterských i profesionálních botaniků). Exkurze byly vedeny do fytochorionů: Podzvičinsko, Bydžovská pánev a Jaroměřské Polabí. Navštívili jsme lokality v okolí Hořic (okolí kempu U věže, PP Farářova louka, Fořtova louka, lesy Smolník a Soví doly, louky pod Krušinou), Maňovský rybník, Vřešťovskou bažantnici, louky u Lhotek, Holovouskou oboru, okolí Mezihoří, Šárovcovy Lhoty, PP Hřídeleckou hůru, PP Byšičky, Mlázovický chlum, okolí Konecchlumí, les Kazatelna u obce Třebnouševes a PP Zebín. Lokality a místo ubytování navrhl Jiří Rejl, který nás také provedl jinak nepřístupnou Holovouskou oborou. Exkurze vedli Michal Ducháček, Zdeněk Kaplan, Jan Košnar a Věra Samková. Ubytování bylo zajištěno v autokempu U Věže v Hořicích. Ve zdejší restauraci jsme si pochutnali na dobrých snídaních a večeřích. Probíhaly tu také večerní prezentace absolvovaných tras a ukázka nalezených rostlin. Velké poděkování patří místnímu znalci Michalu Ducháčkovi, který nás potěšil nejen svými odbornými znalostmi, ale i vlastnoručně stočenými hořickými trubičkami. (vs)



25. 5. - Botanická exkurze na Stříbrný rybník v Malšově Lhotě
Vedoucí exkurze Mgr. Jan Doležal a RNDr. Michal Vávra.
Parkoviště u Stříbrného rybníku, 10 hodin.

25. května 2024 se konala za účasti 18 zájemců botanická exkurze na písčiny, břehy a mezofilní trávníky Stříbrného rybníka. Vedoucí exkurze J. Doležal z Muzea a galerie Orlických hor a M. Vávra z Povodí Labe demonstrovali psamofyty, ruderální a mezofilní druhy, ale i vodní a mokřadní rostliny. Na písčinách jsme pozorovali Ornithopus perpusillus, Aira praecox, Teesdalia nudicaulis, Filago minima, Vicia lathyroides a Vulpia myuros, na březích a v litorálu pak Butomus umbellatus, Cardamine dentata, Carex pseudocyperus, Myosotis caespitosa, Stellaria palustris, Ranunculus trichophyllus, R. peltatus a R. circinatus. V trávnících byly nalezeny například druhy Myosotis discolor a Geranium molle. Po skončení exkurze část účastníků pokračovala na rameno Orlice u Stříbrného rybníka, kde byly zaznamenány druhy Veronica maritima, Potamogeton obtusifolius, Nuphar lutea nebo Carex pseudocyperus. (mv+jd)



13. 4. - Lichenologická exkurze do PR Skalecký háj a okolí Zlatého potoka
13. dubna 2024 proběhla ve spolupráci s Botanickou sekcí NATURA Hlinné za účasti 10 zájemců lichenologická exkurze do PR Skalecký háj a okolí Zlatého potoka. Vedoucí exkurze Josef P. Halda z PřF UHK společně s Věrou Samkovou a Janem Wiplerem prezentovali lišejníky, rostliny a houby. Mezi zajímavými a četnými druhy byly lišejníky Acrocordia gemmata, Anisomeridium polypori, Bacidina sulphurella, Porina aenea a mnoho dalších běžných nitrofilních druhů. Překvapivě brzy letos vykvetl áron Arum maculatum a pozorovány byly také odkvetlé rostliny Isopyrum thalictroides. Na rostlinách se hojně vyskytovaly houby Uromyces ficariae, U. dactylidis, Puccinia sessilis na Arum maculatum a chlupáček Belonidium mollissimum na Reynoutria japonica, Diplonaevia bresadolae na Urtica dioica a další houby Hypoxylon fragiforme, Pholiotina aporos, Trametes gallica, Auricularia auricula-judae. (jph)



1. 3. - Výroční členská schůze Východočeské pobočky ČBS
Přednáška „Za přírodou a památkami jižního Peru“. Přednáší RNDr. PhDr. Ivo Králíček, Ph.D. z PřF UHK.
Hradec Králové, Přírodovědecká fakulta UHK, 16 hodin.

Výroční členská schůze Východočeské pobočky ČBS se uskutečnila 1. března 2024 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové. Josef Kučera seznámil 24 účastníků (z toho 4 online) s hodnocením činnosti pobočky za rok 2023 a s plánovanými akcemi na letošní rok. Věra Samková informovala o hospodaření pobočky v roce 2023. Po čtyřech letech proběhla volba výboru pobočky. Volební komise ve složení Michal Hroneš a Věra Hromádková sečetla hlasy z celkem 37 volebních lístků. Do nového výboru byli zvoleni Jan Doležal, Josef Kučera, Pavel Lustyk, Romana Prausová a Věra Samková. Poté následovala poutavá přednáška Ivo Králíčka Za přírodou a památkami jižního Peru. Pak v delší diskuzi odpovídal přednášející na dotazy posluchačů. (vs)