|
| 25. 5. - Botanická exkurze na vrch Malý Chlum u Rašovic a do pískovny Písník Lípa
ve spolupráci s Botanickou sekcí, NATURA Hlinné
V sobotu 25. května proběhla exkurze do botanicky cenných lokalit v okolí Rašovic a Lípy nad Orlicí. Exkurze se zúčastnilo celkem 16 botaniků včetně vedoucího exkurze, kterým byl Honza Doležal z Týniště nad Orlicí. Na vrchu Malý Chlum byly navštíveny nejcennější lokality s fragmenty významné vegetace. Ve starém opukovém lomu jsme pozorovali ze vzácnějších druhů Vincetoxicum hirundinaria, Melittis melissophyllum, Orthilia secunda, Platanthera chlorantha či Hypericum montanum. Na výslunném lesním lemu nad zástavbou rodinných domků začínal kvést porost Geranium sanguineum, který je zde však ohrožen výsadbou stromů. Blíže vrcholu Malého Chlumu jsme na okraji lesních cest pozorovali Lycopodium annotinum a Lycopodium clavatum, na písčině na kraji boru pak Corynephorus canescens, Spergula morisonii a Carex ericetorum. Z lišejníků Cladonia coccifera, Cladonia rangiformis, Cetraria islandica.V celé oblasti Malého Chlumu se na kůře borovic masivně vyskytuje toxitolerantní lišejník Lecanora conizaeoides. Ve staré jámě po těžbě písku, která se nachází uprostřed nově vzniklé paseky, jsme našli několik málo sterilních růžic Pyrola chlorantha.
Po ukončení botanizování na Malém Chlumu jsme se přesunuli do nedaleké čestické hospody na pozdní oběd. I když byl přesun do hospody původně plánován na 12:30 (na což byl vedoucí exkurze některými hladovými účastníky neustále upozorňován), tak jsme se dostavili na vytoužený oběd až ve 14:30. Po vydatném pozdním obědě se většina účastníků přesunula do pískovny Písník Lípa, kde byly hned u parkování nalezeny některé vzácné druhy lišejníků rostoucí na modřínech.Kromě téměř stoprocentního pokrytí větví Hypogymnia physodes a H. tubulosa se tu vyskytují až donedávna vzácné provazovky Usnea hirta a U. scabrata, vousatka Bryoria fuscescens a Evernia prunastri. Hřebem exkurze byly tři jedinci Botrychium matricariifolium na okraji písčité cesty, z nichž jeden byl obzvláště fotogenický. V odvodňovacím příkopě byl pozorován kvetoucí porost Batrachium peltatum a trsy Carex paniculata. V borové monokultuře jsme viděli další vzácný druh, a to Chimaphila umbellata, který je zde však zatím jen sterilní. Z psamofytů se v pískovně vyskytuje Filago arvensis, Filago minima, Teesdalia nudicaulis a Spergula morisonii. Na vlhčím okraji cesty pod náletovými dřevinami se na květ chystali dva jedinci Dactylorhiza fuchsii, kteří sem zabloudili z nedaleké Přírodní památky Zadní Machová. I přes nepříznivé předpovědi počasí se exkurze vydařila a krátkou přeháňku jsme přečkali v čestické hospodě.
Exkurze byla obsáhnuta i z entomologického hlediska a Miroslav Mikát všem účastníkům demonstroval některé své nálezy. V západní části lesního porostu na Malém Chlumu jsme nalezli chlupaté housenky vzácnějšího bourovce dubového (Lasiocampa quercus), na teplomilném ruderálu u polní cesty nesytku pryšcovou (Chamaesphecia empiformis) a na brslenových keřích hnízda housenek předivek (VYponomeuta sp.).
Na lesním okraji jsme obdivovali velkou schránku motýla vakonoše trávového (Canephora hirsuta), vyrobenou housenkou ze suchých rostlinných úlomků, na vrcholu Malého Chlumu velkou můru hnědopásku dubovou (Minucia lunaris), která je typickým druhem teplomilných doubrav.
Borové „blbolesy“ vysázené u pískovny v Lípě už entomologicky nenadchly, kromě hmyzem (larvami much) prošpikovaného zbytku kadávru kopytníka jsme zde pozorovali krasce (Anthaxia helvetica), hromadně hodující v květenství pampelišky.
Jan Doležal, Miroslav Mikát, Aleš Müller
|